OFERTY WOLONTARIATU

Wolontarystyczny Rok Socjalny w Niemczech - edycja 2018

Wolontarystyczny Rok Socjalny w Niemczech - edycja 2018

Numer oferty: 0000681
Typ wolontariatu:
stały
Termin:
28.02.2018
Preferowany wiek wolontariusza:
16-27

IJGD (Międzynarodowa Służba Wspólnoty Młodzieży) zaprasza osoby z Polski do udziału w programie Woluntarystyczny Rok Socjalny w Niemczech. Oferta kierowana jest do osób pełnoletnich: uczniów, studentów i absolwentów do 26. roku życia, którzy chcieliby podnieść swoje kwalifikacje zawodowe i umiejetności jezykowe, a także pozyskać międzynarodowe doświadczenie.

Idea programu Wolontarystycznego Roku Socjalnego (FSJ) w Niemczech
W Niemczech rocznie z wolontariatu długoterminowego korzysta 35 000 młodych ludzi w wieku od 16-27 roku życia. Dla nich wolontariat to wejście w dorosłe życie, przejmowanie odpowiedzialności, podejmowanie wyzwań, a przede wszystkim próba sprawdzenia się w zawodzie, w którym chcą się dalej kształcić i rozwijać. Wolontariat jest wizytówką przy staraniu sie o prace, często dostaje się dodatkowe punkty na rozmowach kwalifikacyjnych za pracę wolontarystyczną. To brzmi poprostu dumnie!

Kto może wziąć udział w programie?
Osoby pełnoletnie: uczniowie, studenci i absolwenci do 26. roku życia, którzy chcieliby podnieść swoje kwalifikacje zawodowe i umiejetności jezykowe a takze pozyskac miedzynarodowe doswiadczenie.

Jakie kwalifikacje są potrzebne, by zgłosić się do programu?
Jezeli masz odwagę, by zaangazować się społecznie i podjąć nowe wyzwania, zadbać o swoje kwalifikacje zawodowe i językowe, mieć wpływ na zmiany społeczne – to ten program jest dla Ciebie!  Oczywiście ważna jest znajomość języka niemieckiego, najlepiej na poziomie B1-B2. Jeżeli jednak kiedykolwiek uczyłeś się języka niemieckiego, to poprzez codzienne obcowanie z nim w praktyce i uczęszczanie na kurs jezykowy, do ktorego otrzymujesz dofinansowanie w kwocie 200 Euro szybko poczujesz się pewnie!

Szukamy osób zmotywowanych do pracy wolontarystycznej, otwartych na nowe wyzwania i możliwości, a przede wszystkim lubiących pracę z ludźmi. Program jest elitarny, zapraszamy do niego niewielka ilość osób z Polski. Wszystko po to, by dobrze dopasować oczekiwania i wspierać Twój rozwój zawodowy oraz kompetencje społeczne.

Kto jest organizatorem Wolontarystycznego Roku Socjalnego (FSJ)?
Organizatorem jest IJGD (Międzynarodowa Służba Wspólnoty Młodzieży) w Hildesheim, która zaprasza po raz trzeci do programu osoby z Polski. To jedna z najstarszych i największych organizacji zajmujących się pracą wolontarystyczną w Europie. Została założona w 1949 roku w celu promowania nowej formy międzynarodowej pracy z młodzieżą: workcamps. Obecnie koncentruje się na promowaniu porozumienia i minimalizowaniu uprzedzeń między ludźmi różnych narodów, klas społecznych, religii i światopoglądów. Wspiera inicjatywy młodzieżowe na rzecz zaangażowania społeczno-politycznego, krytycznego myślenia i działania w kontekście lokalnym i globalnym.  
Swoją pracę opiera na sześciu „filarach”, tj. międzykulturowego uczenia się, pracy wolontarystycznej, samopomocy, wrażliwości socjalnej, równości płci i wrażliwości ekologicznej. Zatrudnia 190 pracowników etatowych w 5 dyrekcjach: w Berlinie, Bonn, Halberstadt, Hildesheim, Wismar.

W jakich obszarach można podejmować wolontariat?
Projekt oferuje odbywanie wolontariatu w organizacjach pozarządowych z wieloletnią tradycją na terenie Dolnej Saksonii (Niedersachsen). Głównie są to: przedszkola integracyjne, miedzykulturowe, szkoły kształcące osoby niepełnosprawne w różnym wieku, organizacje zajmujące się pracą z młodzieżą, warsztaty dla niepełnosprawnych, szpitale, hospicja, jak i kilka dziennych centrów dla osób starszych i centra kultury.  Ważne podkreślenia jest, iż wolontariusze pomagają w pracy organizacji ucząc się jednocześnie poprzez zdobywanie doświadczeń, współorganizację np. eventów, projektów.

Jakie warunki organizacyjne i finansowe są zapewnianie wolontariuszowi?
Wolontarystyczny Rok Socjalny (FSJ) rozpoczyna się 1 sierpnia lub 1 września każdego roku, trwa 12 miesięcy z możliwością przedłużenia pracy wolontarystycznej do maksymalnie 18 miesięcy. Rok wolontariatu zapewnia pracę praktyczną w organizacjach i instytucjach socjalnych.  W trakcie odbywania wolontariatu, wolontariatusze objęci są „wsparciem pedagogicznym”, które zorientowane jest na jego potrzeby, zainteresowania i motwacje. Istotne jest wzmacnianie zarówno kompetencji zawodowych, jak i społecznych wolontariusza.  Ciekawym rozwiązaniem w programie jest doprowadzanie do współdziałania wolontariuszy z Polski z wolontariuszami z Niemiec, oparte na modelu komunikacji peer-to-peer, oznacza to ścisła kooperację i wzajemne wsparcie między nimi!

W ramach Wolontarystycznego Roku Socjalnego (FSJ), wolontariusze otrzymują comiesięczne kieszonkowe (165 Euro), dofinansowanie do wyżywienia (236 Euro), zakwaterowanie lub ekwiwalent pieniężny w wysokości 223 Euro, świadczenia socjalne (ubezpieczenia społeczne, w tym zdrowotne), wsparcie pedagogiczne w formie opiekuna pracy wolontarystycznej, który zapewnia stałe poradnictwo oraz udział w 5. tygodniowych seminariach tematycznych podnoszących jego kwalifikacje.   

Wolontariusze otrzymują legitymacje FSJ, które uprawniają do podobnych zniżek, do jakich uprawnione są osoby uczące się. W ramach odbywania rocznej pracy wolontariuszom przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego tj., co najmniej 26 dni roboczych.  Wolontariusz otrzymuje na zakończenie pracy wolontarystycznej świadectwo w formie pisemnej z notą opisową (zakres i wyniki pracy).

Jak wyglada procedura rekrutacyjna?
KROK 1  Należy wypełnić formularz zgłoszeniowy http://www.freiwilligesjahr-nds.ijgd.de i przesłać go mailem wraz z listem motywacyjnym i CV w j. niemieckim, oraz zdjęcie i kopię ostatniego dyplomu na maila koordynatora projektu: monika.chypcinska@ijgd.de 
KROK 2  Wstępne spotkania informacyjne z kandydatami w Polsce.
KROK 3  Hospitacja w organizacji, wybranej zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami wolontariuszy. Jest to ważny element rekrutacji, ponieważ wolontariusz i organizacja muszą do siebie dobrze „pasować”. Organizacje pokrywają koszty zakwaterowania, koszt dojazdu pozostaje po stronie wolontariusza.  KROK 4  Porozumienie podpisywane przez wolontariusza, organizację przyjmującą i IJGD, które organizuje wszelkie kwestie związane z zameldowaniem, mieszkaniem, ubezpieczeniem.

Do pobrania: ULOTKA informacyjna o programie FSJ

Informacje na temat projektu:
Koordynator projektu: Monika Chypcinska
tel. +49 5121 2066 138
e-mail: monika.chypcinska@ijgd.de

 

https://www.facebook.com/wolontariatwniemczech
http://www.freiwilligesjahr-niedersachsen.ijgd.de

zostań
wolontariuszem
Znajdź
wolontariusza
Newsletter
Wydarzenia
marzec 2019
pn wt sr cz pt so nd
- - - - 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
- - - - - - -
Zobacz szczegóły »
Good Deeds Day Polska

Warning: getimagesize(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in /public_html/edc_engine/Widget/DVO.php on line 20

Warning: getimagesize(http://www.wolontariat-malopolska.pl/konkurs-barwy-wolontariatu-2018.html): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /public_html/edc_engine/Widget/DVO.php on line 20

Warning: getimagesize(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in /public_html/edc_engine/Widget/DVO.php on line 6

Warning: getimagesize(http://www.wolontariat-malopolska.pl/konkurs-barwy-wolontariatu-2018.html): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /public_html/edc_engine/Widget/DVO.php on line 6
Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu
ngo
Poznaj.Decyduj.Działaj!