OFERTY WOLONTARIATU

Pomoc w domach osób samotnych i cierpiących oraz pacjentów szpitali

Pomoc w domach osób samotnych i cierpiących oraz pacjentów szpitali

Numer oferty: 0000720
Typ wolontariatu:
stały
Termin:
01.01.2020
Miejsce:
Kraków, ul. Porucznika Wąchały 5
Preferowany wiek wolontariusza:
18+

Wolontariat Św. Eliasza pomaga pacjentom Szpitala im. J. Dietla oraz podopiecznym Ośrodka Wychowawczego Sióstr Służebniczek NMP (ul. Lenartowicza). Wolontariusze docierają do domów wielu samotnych i cierpiących ludzi oraz organizują różnego rodzaju akcje. Aby zapoznać sie lepiej z działalnością wolontariatu został przygotowany filmik informacyjny: https://www.youtube.com/watch?v=PIbhMBNjWY0

Formy zaangażowania:

 GRUPA SZPITAL IM. J. DIETLA - Najstarszą grupą powołaną przez Wolontariat św. Eliasza jest wolontariat w Szpitalu im. J. Dietla. Celem zespołu wolontariuszy jest towarzyszyć pacjentom w  trudnej szpitalnej rzeczywistości. Wolontariusze odwiedzają osoby chore na każdym z oddziałów Szpitala. Pacjenci to często osoby starsze regularnie przebywające w szpitalu, z różnych części województwa małopolskiego, których nikt nie odwiedza lub odwiedziny, z różnych względów są sporadyczne. Pomoc wolontariusza przybiera różne formy, w zależności od stanu zdrowia oraz potrzeb pacjentów. Wolontariusz pomaga: karmiąc, robiąc drobne zakupy, realizując recepty, pomagając w poruszaniu się na terenie szpitala, zwożąc do kaplicy szpitalnej, ale przede wszystkim rozmawiając, trzymając za rękę daje poczucie swej obecności i zainteresowania.  

W ramach działalności rekreacyjnej, wolontariusze wypełniają pacjentom czas wolny. Organizują koncerty, gry, przedstawienia, wyświetlają filmy, tworzą oprawę Mszy Świętej, prowadzą i uczestniczą z pacjentami w nabożeństwach. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy czy Dnia Chorego wszyscy wolontariusze przygotowują dla chorych drobne, symboliczne upominki, które następnie są uroczyście wręczane. Uśmiech na twarzach pacjentów niezmiennie budzi wolontariacki orszak św. Mikołaja.
 
Praca wolontariusza w szpitalu nie należy do łatwych: wielu pacjentów, wiele trosk, dużo bólu, ale jeszcze więcej radości, życzliwości oraz poczucia, że … tak niewiele potrzeba aby wywołać szczery uśmiech na twarzy chorego – wystarczy, że pojawisz się w drzwiach szpitalnej sali. 
 

 GRUPA DOMOWA – Wolontariusze grupy domowej to ludzie, którzy chcą odpowiedzieć na głos rozpaczy starszej, samotnej, chorej kobiety, która prosi jedynie o odwiedziny i rozmowę. Są to osoby, które chcą odpowiedzieć na wołanie o wsparcie matki - niepełnosprawnego syna, aby mogła chociaż raz w tygodniu wyjść na zakupy lub tak po prostu – do parku. Wolontariusze odwiedzają osoby samotne, starsze, chore, potrzebujące obecności Drugiego Człowieka. Pomagają zrobić zakupy, dotrzeć do lekarza, wyjść na spacer. Organizują spotkania w siedzibie Wolontariatu, w trakcie których podopieczni mogą zapomnieć o swoich problemach i razem z wszystkimi wolontariuszami śmiać się, śpiewać, grillować. Z okazji różnych świąt Wolontariusze przekazują swoim podopiecznym symboliczne upominki, które bardzo często są dla nich jedynymi gestami pamięci, sympatii, zainteresowania. 

Strona internetowa: www.eliasz.org.pl

Zgłoszenia prosimy składać na stronie wolontariatu św. Eliasza: http://www.eliasz.org.pl/dolacz-do-nas

Aby zostać członkiem wolontariatu musisz mieć ukończone 18 lat.

telefon: 12 263 61 56

adres e-mail: biuro@eliasz.org.pl

 

zostań
wolontariuszem
Znajdź
wolontariusza
Newsletter
Wydarzenia
październik 2020
pn wt sr cz pt so nd
- - - 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 -
- - - - - - -
Zobacz szczegóły »
Korpus Solidarności
Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu
ngo