Artykuły o wolontariacie

W życiu ważna jest „ruchliwość”

W życiu ważna jest „ruchliwość”

23.12.2015, Administrator

Wielu seniorów do niedawna prowadziło bardzo aktywne życie zawodowe. Zakończenie pracy nie musi wiązać się ze zwolnieniem obrotów. Udowadnia to pan Ryszard Łukasik, emerytowany nauczyciel matematyki i fizyki, od półtora roku czynnie działający w nowohuckim Krakowskim Centrum Seniora.

Półtora roku temu pan Ryszard postanowił odpowiedzieć na ogłoszenie, które znalazł w lokalnej gazecie podczas wizyty w bibliotece. „Przyda się pan” – zapewniono go. Tym samym dołączył do nowohuckiego Krakowskiego Centrum Seniora, założonego w kwietniu 2014 roku.

Co skłoniło go do wykonania tego telefonu? Odkąd pan Ryszard przeszedł na emeryturę, miał wiele wolnego czasu. Nie chciał jednak przyzwyczajać się do bezczynności. Z drugiej strony nie czuł się już na siłach, by pilotować zagraniczne wycieczki, jak zwykł to robić podczas wakacji, gdy pracował jeszcze jako nauczyciel.

W Krakowskim Centrum Seniora pan Ryszard zajmuje się organizacją i oprowadzaniem wycieczek, zarówno po Krakowie, jak i po ciekawych miejscach regionu. Korzysta przy tym z doświadczenia, które zdobył podczas wieloletniej pracy jako pilot wycieczek zagranicznych. Wolny czas od lat spędzał z przyjaciółmi w górach. Wycieczki Krakowskiego Centrum Seniora to zarówno kilkugodzinne wypady, takie jak oprowadzanie po Nowej Hucie, spacer krakowską Drogą Królewską czy zwiedzanie Muzeum Lotnictwa, jak i całodzienne eskapady – miejsca takie jak Zakopane, Sandomierz, Ogrodzieniec czy Lanckorona to tylko niektóre z perełek, które odwiedzili seniorzy. 

W utrzymaniu dobrej formy Krakowskie Centrum  Seniora wspiera pani Agata Michalska, która co tydzień organizuje lekcje nordic walking. Oprócz tego na seniorów czekają cotygodniowe zajęcia gimnastyczne z Anną Pietras, koordynatorką KCS oraz wydarzenia specjalne - spotkania z lekarzami różnych specjalności, z psychologiem, choreoterapia (czyli terapia za pomocą ruchu), profilaktyka upadku, lekcje angielskiego czy próby chóru gospel. Od czasu do czasu członkowie KCS spotykają się w świetlicy Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych (MOWIS), by razem obejrzeć zdjęcia ze wspólnych wycieczek i porozmawiać wspólnych o planach na nadchodzące tygodnie.

Pan Ryszard bierze udział w treningach nordic walking, jednak będąc jednym z nielicznych mężczyzn w grupie, nie zdecydował się na udział w zajęciach gimnastycznych. Pan Ryszard podkreśla, że mężczyźni – seniorzy są o wiele mniej aktywni niż ich rówieśniczki. Dlatego szczególnie ważne jest dla niego, by każdy z nowych członków Krakowskiego Centrum Seniora poczuł się w grupie dobrze i znalazł w niej dla siebie miejsce. Pan Ryszard chciałby, by więcej mężczyzn w jego wieku uświadomiło sobie, że warto być wciąż aktywnym.

Dlaczego warto? Kluby seniora to sposób na poznanie nowych znajomych, gdy z obecnymi kontakt się urywa lub gdy odchodzą, gdy dzieci się usamodzielniają i zakładają własne rodziny. Nigdy nie wiadomo, ile czasu zostało nam jeszcze na realizację marzeń i celów, dlatego nie należy odkładać pasji i przyjemności na potem. Nigdy nie jest za późno na inspirującą wymianę doświadczeń, wiedzy i obserwacji zebranych przez całe życie. Pan Ryszard podkreśla, jak ważna jest w życiu jest tak zwana „ruchliwość” – w sensie fizycznym, jak i psychicznym. Pozostanie w ciągłym ruchu wspiera zdrowie i pozwala nam poczuć się lepiej z samym sobą. Wystarczy przełamać się i wyjść z domu do innych!

Tekst przygotowała Adriana Marek – wolontariuszka Regionalnego Centrum Wolontariatu w Krakowie.

Zainteresowani dołączeniem do nowohuckiego Krakowskiego Centrum Seniora mogą kontaktować się z panią Anną Pietras drogą telefoniczną (722-102-173) lub e-mailową (anna.pietras@poczta.fm).

 

zostań
wolontariuszem
Znajdź
wolontariusza
Newsletter
Wydarzenia
lipiec 2020
pn wt sr cz pt so nd
- - 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 - -
- - - - - - -
Zobacz szczegóły »
Korpus Solidarności
Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu
ngo