Aktualności

Aplikuj do Międzynarodowej Akademii Praw Człowieka Humanity in Action!

Aplikuj do Międzynarodowej Akademii Praw Człowieka Humanity in Action!

24.01.2018, Administrator

Jesteśmy międzynarodową siecią aktywistów/tek, którzy zmieniają świat na lepsze. Ważna jest dla nas równość, empowerment i demokracja. Nie zgadzamy się na dyskryminację i nienawiść.

Jeśli bliskie Ci są podobne wartości – poznajmy się! Czekamy na Twoje zgłoszenie do Międzynarodowej Akademii Praw Człowieka Humanity in Action w Polsce, Niemczech lub USA. Zostań jednym/jedną z nas i zróbmy coś dobrze razem!

Fundacja Humanity in Action Polska (HIA Polska) należy do transatlantyckiej sieci organizacji Humanity in Action (HIA), która działa w Bośni i Hercegowinie, Danii, Francji, Holandii, Niemczech oraz USA i zrzesza obecnie ponad 1600 aktywistek/aktywistów na całym świecie. Nasza sieć stworzyła metodę łączącą edukację o prawach człowieka z edukacją historyczną, która pozwala w systematyczny i długofalowy sposób edukować i inspirować młodych ludzi w dziedzinie praw człowieka i mniejszości. Wspieramy ich w pogłębianiu wiedzy i doskonaleniu umiejętności niezbędnych do podejmowania działań na rzecz osób i grup dotkniętych dyskryminacją, rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem oraz marginalizacją społeczno-ekonomiczną. Tworzymy również w Polsce aktywnie działającą sieć absolwentek/absolwentów naszych programów, czyli środowisko ludzi, o różnych poglądach politycznych, pochodzeniu, statusie społecznym i stanie zdrowia, których łączy to, że „nie jest im wszystko jedno”. Często nasze działania mają charakter pionierski tj.: stworzenie pierwszej w Polsce sieci aktywistek/aktywistek z niepełnosprawnościami i pełnosprawnych czy pierwszego ogólnopolskiego kongresu dla cyberaktywistek/cyberaktywistów (Strefa Interakcji). Naszym flagowym programem jest realizowana od 2006 r. międzynarodowa Akademia Praw Człowieka/Warsaw HIA Fellowship. Za swoją działalność Fundacja Humanity in Action Polska była wielokrotnie nagradzana. W 2015 roku otrzymaliśmy prestiżową międzynarodową Nagrodę Międzykulturową MSZ Austrii (Intercultural Achievement Award). W ramach konkursu S3KTOR miasta stołecznego Warszawy w 2016 r. Fundacja dostała nagrodę za najlepszą inicjatywę pozarządową w kategorii Edukacja jak również specjalną nagrodą mieszkańców Warszawy.

Szukamy ludzi z potencjałem i pomysłami:

Masz 18-28 lat. Jesteś studentem/tką na dowolnym kierunku studiów licencjackich, magisterskich, podyplomowych i doktoranckich lub absolwentem/tką, który/która ukończył/ła studia nie wcześniej niż w 2016 roku. Posługujesz się językiem angielskim na poziomie bardzo dobrym.

Wiemy, że interesują Cię prawa człowieka i pewnie masz już za sobą pierwsze pro-obywatelskie inicjatywy albo te na rzecz walki z dyskryminacją. Być może byłeś wolontariuszem albo byłaś członkinią inicjatywy społecznej, pomagałeś rozkręcić kampanię/społeczny startup albo masz pomysł na innowację w aktywizmie? A może dopiero chcesz zacząć zajmować się prawami człowieka i masz pierwsze pomysły na to, co chcesz zrobić? Jeśli chociaż na jedno z tych pytań, odpowiadasz pozytywnie – aplikuj!

Poznaj nas!

Kim jesteśmy? Jesteśmy organizacją zaangażowanych ludzi. Akademia Praw Człowieka Humanity in Action to setki osób, które w Polsce i na całym świecie mówią: “Chce coś z tym zrobić!””, kiedy są świadkami/kiniami niesprawiedliwości, hejterskich zachowań czy komentarzy. Inicjujemy zmiany i zachęcamy innych do tego samego/. Aktywnie działamy by przeciwdziałać się stereotypom i uprzedzeniom, zajmujemy się edukacją i e-aktywizmem, budując sieć aktywnych obywateli/telek i netizenów/nek.

O Akademii Praw Człowieka – Humanity in Action Fellowship

Międzynarodowe programy Humanity in Action skupiają się na relacjach pomiędzy większością społeczeństwa a grupami narażonymi na dyskryminację w danym kraju. Dyskutujemy o prawach człowieka oraz prawach obywatelskich używając współczesnej oraz historycznej perspektywy, ze szczególnym uwzględnieniem doświadczeń II Wojny Światowej i Holocaustu. Jednocześnie podczas warsztatów i treningów przekazujemy uczestnikom/czkom praktyczne umiejętności liderskie i szukamy wspólnie rozwiązań zapobiegających dyskryminacji czy mowie nienawiści. Każda edycja programu jest niepowtarzalna. Według rankingów Human Rights Careers, ProFellow i College Magazine HIA Fellowship jest uznany za jeden z najlepszych tego typu programów edukacyjnych do których należą jeszcze prestiżowe programy m.in. Komisji Fulbrighta, czy Uniwersytetu Princeton.

Warszawski program Akademiipodejmie aktualne i najważniejsze problemy i wyzwania społeczno-kulturowe dotyczące i dotykające Polski. Poruszymy kwestie m.in. przedsiębiorczości społecznej, warunków na rzecz inicjowania zmiany i innowacji społecznych, tzw. „kryzysu migracyjnego”, wzrostu populizmu zagrażającego prawom człowieka, praw kobiet, osób LGBTQIA oraz innych marginalizowanych grup. Pracując w międzynarodowych zespołach, pod mentorską opieką, uczestnicy/czki wypracują koncepcje jak korzystając z narzędzi m.in. społecznego biznesu, innowacyjnej edukacji i kampanii społecznych zapobiegać i reagować na niepokojące zjawiska.

Berlinie tematy spotkań obejmą przede wszystkim problematykę sytuacji i integracji uchodźców oraz wzrastającej wrogości wobec muzułmanów. Ponadto poruszone zostaną kwestie dotyczące pamięci historycznej oraz tożsamości zróżnicowanego niemieckiego społeczeństwa. 

Podczas programu amerykańskiego w Atlancie uczestnicy/czki będą w szczególności rozważać kwestie relacji rasowych i rasizmu, nurtu „restorative justice”, praw obywatelskich, relacji rdzennych Amerykanów z resztą społeczeństwa oraz problematykę imigracji. Natomiast w drugim amerykańskim programie uczestnicy/czki będą odkrywać współczesną biografię Detroit – miasta, które jest symbolem ogromnych napięć wywołanych przez zmiany gospodarcze i kulturowe w XX i XXI wieku w Ameryce. Program obejmie tematy inkluzji społecznej i demokracji, zrównoważonego rozwoju i sprawiedliwego planowania przestrzennego miasta, przedsiębiorczości społecznej i zdrowia publicznego.

Programy Humanity in Action są bezpłatne. Ponadto pokrywamy koszty zakwaterowania, lokalnego transportu, transportu na międzynarodową konferencję w Strasburgu (dotyczy tylko programów europejskich) i większą część kosztów wyżywienia.

Termin na składanie aplikacji mija 18 lutego 2018 r.

 

Poznaj inicjatywy naszych absolwentów/tek zainspirowanych przez Akademię

#MAMYGLOS

#Mamygłos to start-up społeczny, stworzony przez sześć megababek i 40 współpracujących aktywistów i aktywistek w sześciu miastach Polski. Poprzez promowanie praw i historii kobiet a także  inspirujących wzorców kobiecych wśród nastolatek, ma na celu pokazać wszystkim dziewczynom, że są silne i mogą osiągnąć to, co chcą! Jedną z jej założycielek jest Sylwia Wodzińska absolwentka naszej Akademii tak opisuje swoje doświadczenia: 

Absolutnie polecam program HIA. Otworzył mi on oczy na kwestie, o których w polskim społeczeństwie przeważnie się milczy. Dzięki praktycznemu wymiarowi programu, dowiedziałam się, jak poszerzyć zasięg i zwiększyć wpływ moich działań. Te cztery tygodnie były dla mnie czasem na zastanowienie się nad moją dalszą aktywistyczną drogą. Bycie w grupie tak inspirujących ludzi dało mi ogromnie wiele energii do dalszego działania, a także partnerki i partnerów gotowych do realizowania wspólnych celów. To podczas programu podjęłam decyzję o podjęciu studiów doktoranckich, a rok później dzięki wielowymiarowemu wsparciu organizacji założyłam inicjatywę MamyGłos.

KUCHNIA KONFLIKTU

Z zaangażowania naszych absolwentek i absolwentów Pauliny Milewskiej, Jarmiły Rybickiej i Maćka Kuziemskiego powstała także Kuchnia Konfliktu – czyli odpowiedzialna społecznie restauracja. Pomysł łączenia kuchni etnicznej z edukacją na temat migracji, uchodźstwa i różnorodności kulturowej zyskał szerokie poparcie internautów/tek, którzy hojnie wsparli kampanię crowdfundingową projektu, a także znanych i uznanych artystów i artystek, m.in. Wilhelma Sasnala, Marka Raczkowskiego i Chrisa Niedenthala. Pańska Skórka, popularny blog o Warszawie,  uznała Kuchnię Konfliktu za na najlepszą inicjatywę społeczną, o restauracji jest też głośno w mediach. Dotychczas działająca jako foodtruck na prawym brzegu  warszawskiej Wisły niedługo będzie działać na stale w lokalu na ulicy Wilczej .

SOLIDARNOŚCIOWY PERFORMANS

Po ataku na profesora Uniwersytetu Warszawskiego rozmawiającego po niemiecku w tramwaju, nasz inny absolwent, Daniel Wolniewicz-Slomka zorganizował solidarnościowy performans, podczas którego pasażerki i pasażerowie warszawskiej linii tramwajowej 22 rozmawiali w różnych językach. Obecnie pracuje nad swoją pracą doktorską w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Daniel  tak wypowiada się o Akademii:

Nie ma wątpliwości, że jesteśmy w przełomowym i wyjątkowym okresie na świecie. Gdy poziom nienawiści, rasizmu i przemocy wszędzie wzrasta, jest to niezmiernie ważne, aby wszyscy połączyli siły, żeby z tą falą walczyć, i potrzebna jest sieć, która będzie wspierała wszystkich/e liderów/liderki tej walki. Taką siecią jest HIA. HIA Fellowship jest idealnym miejscem dla tych, którzy chcą poznać innych aktywistów, i razem współpracować i pomóc zmienić świat na lepsze.

 

Nasz network tworzą setki osób/ludzie, którzy w równie inspirujący sposób działają na rzecz zmiany społecznej. Jeśli chciałabyś/chciałbyś stać się częścią tej różnorodnej społeczności poznać jej członkinie i członków osobiście, a także rozwijać własne pomysły – dołącz do nas!          

Aplikuj!

Więcej informacji?

https://www.humanityinaction.org/pages/97-call-for-applications

Email: poland@humanityinaction.org

 

Galeria zdjęć

zostań
wolontariuszem
Znajdź
wolontariusza
Newsletter
Wydarzenia
sierpień 2019
pn wt sr cz pt so nd
- - - 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 -
- - - - - - -
Zobacz szczegóły »
Good Deeds Day Polska

Warning: getimagesize(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in /public_html/edc_engine/Widget/DVO.php on line 20

Warning: getimagesize(http://www.wolontariat-malopolska.pl/konkurs-barwy-wolontariatu-2018.html): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /public_html/edc_engine/Widget/DVO.php on line 20

Warning: getimagesize(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in /public_html/edc_engine/Widget/DVO.php on line 6

Warning: getimagesize(http://www.wolontariat-malopolska.pl/konkurs-barwy-wolontariatu-2018.html): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /public_html/edc_engine/Widget/DVO.php on line 6
Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu
ngo
Poznaj.Decyduj.Działaj!