Aktualności

Historia Bastiena

Historia Bastiena

22.08.2016, Administrator

Wolontariat Europejski (EVS) – wspaniałe doświadczenia zdobyte podczas pracy społecznej – historia młodego wolontariusza z Francji. Zapraszamy do lektury!

Cześć wszystkim,

którzy chcieliby choć trochę się dowiedzieć, czym jest EVS. Z chęcią podzielę się z wami moją przygodą EVS w Krakowie.

Mam na imię Bastien Duparchy. Mam 21 lat. Pochodzę z Francji.

Co było moją pierwszą myślą po przyjeździe do Krakowa? „Ok. Będziesz żyć przez 10 miesięcy w nowym kraju, w nowym mieście, w nowym mieszkaniu, będziesz mieć nową pracę, nie znasz polskiego, nie znasz nikogo. Ok. Teraz tylko pogódź się z tą myślą i będzie dobrze!”

Ta myśl mi pomogła, ponieważ musiałem sobie uświadomić, a co więcej zaakceptować moją najbliższą przyszłość i… działać! Dla mnie pierwszy dzień jest szczególnie ważny ponieważ wtedy przygotowuje siebie do nowego rozdziału w życiu, który jak się okazuje będzie najwspanialszym doświadczeniem.

Teraz pewnie pomyślisz sobie „Wspaniałe doświadczenie, czy to aby nie przesada”?

Z pewnością nie! A dlaczego? Już wyjaśniam:

  • EVS to świetna możliwość dla ludzi (takich jak ja), którzy chcą podróżować, pracować a zarazem dobrze się bawić.
  • Organizacja opłaca Twoje bilety lotnicze, komunikację miejską, daje Ci mieszkanie, ubezpieczenie, drobne kieszonkowe. Masz zapewniony kurs polskiego i dni wolne od pracy. Więc właściwie nie potrzebujesz swoich pieniędzy.
  • Podczas Twojego projektu EVS poznasz wiele ludzi z całego świata, więc w przyszłości nie będziesz musiał już korzystać z usług biura podróży!
  • Jeśli masz trudności w komunikowaniu się w języku angielskim, weź udział w projekcie, a Twój nauczyciel po Twoim 10-miesięcznym pobycie będzie zachwycony Twoim dobrym poziomem znajomości języka!


A tak na poważnie! Powiem wam dlaczego tak naprawdę EVS zmienił moje życie i poszerzył horyzonty!

Według definicji EVS, jestem „wolontariuszem” w szkole specjalnej. A jest to moje pierwsze doświadczenie  z niepełnosprawnymi ludźmi, i muszę przyznać, że póki co najlepsze.

Dzięki EVS zacząłem nową pracę, a także nabrałem innego – dojrzalszego i bogatszego – spojrzenia na relacje międzyludzkie. To doświadczenie nauczyło mnie, jak należy postrzegać inne osoby, jak wkładać wiele serca we wszystko co robię, niezależnie od tego, czy karmię kogoś czy uczę. EVS umożliwił mi wykonywanie czynności, których nigdy wcześniej nie robiłem. Co więcej, zauważyłem różnicę między pracą DLA kogoś a pracą Z kimś. EVS z pewnością ożywił moje życie i pokazał mi nowe możliwości.

Do wszystkich, którzy zastanawiają się czym jest EVS. Moja odpowiedź brzmi:

EVS to możliwość podejmowania nowych wyzwań. Przez przeżywanie kolejnych doświadczeń, dowiadujesz się czego chcesz od życia. Przez odkrywanie czego chcesz, odkrywasz kim jesteś i co jest celem Twojego życia.

Tak więc podejmij wyzwanie i bądź gotów by dowiedzieć się kim jesteś. Bądź gotów na EVS!

 

Bastien odbywał swój 10-miesięczny wolontariat w Zespole Szkół Specjalnych nr 11 w Krakowie w ramach projektu „EVS- Spread the light” koordynowanego przez fundację Internationaler Bund Polska, finansowanego ze środków programu Erasmus+ Młodzież.

Za swoje niezwykłe poświęcenie wolontariusz został wyróżniony w małopolskim etapie Konkursu Barwy Wolontariatu organizowanym przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie.

Oryginalny wpis Bastiena w języku angielskim znajduje się TUTAJ.

 

zostań
wolontariuszem
Znajdź
wolontariusza
Newsletter
Wydarzenia
maj 2020
pn wt sr cz pt so nd
- - - - 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
- - - - - - -
Zobacz szczegóły »
Korpus Solidarności
Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu
ngo