Artykuły o wolontariacie

Dobro powraca

Dobro powraca

24.11.2015, Administrator

O tym, dlaczego warto zaangażować się w wolontariat, pisano już wiele razy. Satysfakcja, możliwość zdobycia nowych umiejętności, poznanie ciekawych osób, samorealizacja. Takie korzyści wymieniają osoby młode (uczniowie, studenci) działający jako wolontariusze. A co daje wolontariat seniorom? 

Zapytaliśmy o to wolontariuszki – seniorki działające od wielu lat na rzecz Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych RAZEM z Oświęcimia. „Robimy to dla siebie i dla innych z myślą, że kiedyś przyjdzie taki czas, że ktoś nam pomoże.” – wyjaśnia pani Franciszka Matuła. „To leży w naszej naturze.” - dodaje pani Krystyna Gębala.

Zdecydowana większość wolontariuszy zaangażowanych w działania Stowarzyszenia RAZEM to osoby starsze. W ramach wolontariatu pomagają w pracach biurowych, prowadzą księgowość, stanowią wsparcie podczas zajęć rehabilitacji. Wielu seniorów realizuje poprzez wolontariat także swoje pasje – prowadzą naukę gry w szachy i w brydża, pielęgnują ogródek.

Stowarzyszenie, jak sami mówią, traktują jak drugi dom. Na pytanie o to, czym kierowali się podejmując wolontariat, odpowiadają: „Człowiek boi się starości, dlatego warto przychodzić, angażować się, żyć.”. Za poświęcony czas i pracę wolontariusze otrzymują nie tylko podziękowania od koordynatorki wolontariatu, ale także mają możliwość uczestnictwa w spotkaniach organizacji, wspólnym świętowaniu imienin czy Sylwestra.

Panie Krystyna i Franciszka, poproszone o zachęcenie innych seniorów do wolontariatu, powiedziały „To daje satysfakcję, że człowiek jest potrzebny. Jak się zacznie, to koło samo się toczy, a dobro powraca”.

Życzymy paniom wolontariuszkom wielu powodów do radości i wierzymy, że coraz więcej seniorów będzie chciało zaangażować się w wolontariat.

Informacje na temat Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych RAZEM z Oświęcimia dostępne są na stronie www.razem-stowarzyszenie.pl.

Artykuł powstał w ramach projektu „Wolontariat ma sens! – Rozwój Małopolskiej Sieci Centrów Wolontariatu” realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

zostań
wolontariuszem
Znajdź
wolontariusza
Newsletter
Wydarzenia
lipiec 2020
pn wt sr cz pt so nd
- - 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 - -
- - - - - - -
Zobacz szczegóły »
Korpus Solidarności
Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu
ngo