Artykuły o wolontariacie

Wolontariat ma sens!

Wolontariat ma sens!

02.09.2013, Administrator

Uczy, daje satysfakcję, pozwala naładować baterie, poznać wielu nowych ludzi i wzbogacić się o nowe doświadczenia. Dzięki niemu setki ludzi w każdym wieku odkrywa, że czas spędzany przed telewizorem albo monitorem komputera można spożytkować inaczej – korzystniej, pełniej, bardziej satysfakcjonująco, pozytywnie dla siebie i innych. Wolontariat otwiera oczy na drugiego człowieka, inspiruje, pokazuje szereg niezliczonych możliwości zaangażowania.

Ruszył projekt „Wolontariat ma sens!”, realizowany w partnerstwie m.in. przez krakowską Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych oraz Stowarzyszenie Sursum Corda z Nowego Sącza. Promuje aktywność obywatelską w formie wolontariatu w Małopolsce, jako jeden ze sposobów rozwiązywania lokalnych problemów społecznych.
 
Działania informacyjne skierowane są przede wszystkim do młodzieży i studentów oraz osób w wieku 55+. Ale wolontariuszem może zostać każdy. Przekonuje o tym Anna Głowacz, wolontariuszka Banku Żywności: – Tak naprawdę nie liczy się ile ma się lat, kim się jest z zawodu. Każdy posiada coś cennego w sobie, co może ofiarować drugiemu. Niekiedy jest to czas, niekiedy umiejętności jakie posiadamy.           
 
O korzyściach opowiadają także wolontariusze angażujący się w inne inicjatywy. – Byłam wolontariuszką wielokrotnie. Uważam, że wkładanie swojego wysiłku, aby potem poczuć satysfakcję i czyjąś wdzięczność jest wręcz uzależniające – mówi Zuzanna Pajorska, wolontariuszka tegorocznej edycji Festiwalu OFF PLUS CAMERA. Podobnymi odczuciami dzieli się Tomasz Hankus, wolontariusz Stowarzyszenia Wiosna: – Pomyślałem, że fajnie byłoby komuś pomóc i lepiej wykorzystać swój czas. Jestem wolontariuszem już dwa lata i wiem, że jest to doświadczenie, którego na pewno nie zamieniłbym na nic innego.
 
Pomoc w postawieniu pierwszego kroku na drodze zaangażowania się w wolontariat zapewniają cztery małopolskie Centra Wolontariatu: w Krakowie, Nowym Sączu, Olkuszu i Brzeszczach. O działaniu Regionalnego Centrum Wolontariatu w Krakowie opowiada Berenika Baranowska, specjalistka ds. wolontariatu. – Prowadzimy bazę organizacji i instytucji, które potrzebują wsparcia wolontariuszy. Posiadamy bardzo szeroką ofertę wolontariatu. Są to m.in. instytucje pomagające niepełnosprawnym, dzieciom, osobom starszym, mamy też oferty pracy biurowej oraz przy wydarzeniach kulturalnych. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Krakowskie Biuro Pośrednictwa Wolontariatu przy ul. Krasickiego 18 czynne jest od poniedziałku do piątku, od 9.00 do 16.00, a we wtorki od 10.00 do 18.00. Można przyjść, dowiedzieć się wszystkiego o wolontariacie i poznać oferty ciekawej pracy. – Dla każdej osoby w sposób indywidualny staramy się dobrać odpowiednią ofertę wolontariatu. Zgłaszać się mogą również organizacje pozarządowe i instytucje, które chciałyby rozpocząć współpracę z wolontariuszami – dodaje Baranowska.
Wolontariat to idealna alternatywa dla wszystkich zmęczonych pracą i życiem w biegu. Pomoc innym, nawiązywanie kontaktów i nabywanie licznych umiejętności – procentują. Sprzyja to także wzmacnianiu lokalnych społeczności, budzeniu aktywności obywatelskiej i pomaga rozwiązywać problemy. Zmiany na lepsze zacznijmy od siebie!
 
Aleksandra Piotrowska
zostań
wolontariuszem
Znajdź
wolontariusza
Newsletter
Wydarzenia
lipiec 2020
pn wt sr cz pt so nd
- - 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 - -
- - - - - - -
Zobacz szczegóły »
Korpus Solidarności
Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu
ngo