Artykuły o wolontariacie

Dokop się do ciepła w sercu

Dokop się do ciepła w sercu

12.09.2013, Administrator

Chcesz żyć dłużej – dokop się do ciepła w sercu.

Życie Eweliny odmieniło wolne miejsce na szkolenie wolontariuszy w Piwnicznej. Nauczycielka fizyki w starosądeckim liceum - pani Małgosia - szukała dwójki chętnych wśród swoich uczniów. Ewelina nie zastanawiała się długo. Pojechała. Odtąd nic już nie było takie samo.

- Poznałam genialnych ludzi skupionych wokół Stowarzyszenia Sursum Corda i utwierdziłam się w przekonaniu, że chcę pomagać razem z nimi - wspomina pamiętny wyjazd sprzed sześciu lat.

Jej pierwsza misja - wolontariuszki w domu dziecka w Rytrze przyniosła jej pierwszy osobisty sukces: udało jej się "oswoić" chłopców, o których ludzie mówią, że są trudni. Ta "trudność" to często tylko stereotyp. Czy Ty, Czytelniku otworzyłbyś serce przed kimś, kto zanim Cię pozna, już przypnie do Ciebie "metkę" chuligana? Ewelina wyciągnęła rękę do podopiecznych placówki w Rytrze bez żadnych uprzedzeń. Zadziałało. Zdobyła ich zaufanie i przyjaźń.
- Mieszkałam w Jazowsku, do szkoły chodziłam w Starym Sączu, a pracowałam w Rytrze. Polubiłam codzienność w wiecznych rozjazdach i chłopaków, z którymi - jak mówiono - trudno się porozumieć. Nawiązaliśmy świetny kontakt - mówi.

W drugiej klasie pojawiła się nowa misja. Ewelina poznała sądeczankę - seniorkę, panią Alicję, której pospieszyła z pomocą w codziennych pracach domowych.
- Ogromnie sympatyczna pani. Do dziś odwiedzam ją, dzwonimy do siebie - uśmiecha się dziewczyna.
Kiedyś przymierzała się do studiów związanych ze sportem. Dzięki wolontariatowi przekonała się, że jej powołaniem jest praca z dziećmi. Wybrała kierunek przygotowujący do pracy z przedszkolakami i uczniami pierwszych klas podstawówek.
- Najpierw wolontariat dał mi drogowskaz związany ze studiami, a później - z karierą zawodową. Dziś zawodowo zajmuję się animacją imprez dla dzieci. To zajęcie, które mnie cieszy i przynosi realny dochód - mówi.

Słowa podziękowania - to jest to, co zawsze podnosi ją na duchu.
- Nie tylko te od pani Alicji do której chodziłam przed zajęciami w szkole, głównie zimą, aby z piwnicy wydobyć węgiel i drzewo na opał. Zawsze brudna od tego węgla szłam do szkoły - śmieje się Ewelina - Mocno budują też ciepłe słowa od samotnych starosądeczan dla których z koleżanką Moniką i koordynatorką wolontariatu, panią Małgosią zorganizowałyśmy wigilię. W tym roku odbędzie się już czwarta taka wigilia. Ciężar organizacji wzięli na siebie inni, ale co roku dostaję zaproszenie. Pamiętają o mnie. To miłe - dodaje.
W długie, zimowe wieczory Ewelinę "grzeją" ciepłe słowa od dzieciaków, którymi opiekuje się w wakacje, podczas kolonii.
Od trzech lat,jako wolontariuszka, uczestniczy w programie "Starszy brat - starsza siostra". Jest "przyszywaną" siostrą dla małego Patryka. Pomaga mu w nauce.
- Chciałabym jeszcze więcej zrobić dla innych - wzdycha.
To samo ciepło, które grzeje serce Eweliny przypadło w udziale armii już 4,5 tysiąca wolontariuszy, którzy odnaleźli dotychczas swoje pasje pod szyldem Sursum Corda.

Jeśli potrzebujesz takiego ciepła - to czas w sam raz, aby po nie sięgnąć. Trwa projekt „Wolontariat ma sens!” realizowany przez Stowarzyszenie Sursum Corda, Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych w Krakowie oraz organizację wolontariacką SPES z Rzymu. Do 30 września 2014r. w małopolsce będzie o wolontariacie głośniej niż zwykle, bo udało się na to „nagłośnienie” dobrych wieści zdobyć grant. Projekt współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
- W środę, 25 września, zapraszamy do Krakowa na polsko-włoską konferencję poświęconą wolontariatowi pt. „Wolontariat – wielki oręż czy szabelka w polityce społecznej?” (Urząd Marszałkowski – godz 10.30-14.00), zaś do 14 września przyjmujemy zgłoszenia chętnych do udziału w Akademii Koordynatora Wolontariatu, a w grudniu będzie nam miło jeśli zechcesz z nami świętować podczas Międzynarodowego Dnia Wolontariusza – zaprasza załoga Sądeckiego Centrum Wolontariatu, odsyłając po szczegóły do serwisu www.wolontariat-malopolska.pl.

Zadzwoń do nas (18 540 40 40), przyjdź (Zakościelna 3 w Nowym Sączu),dowiedz się więcej, zostań wolontariuszem. Znajdź swoje ciepło i przedłuż swoje życie. To nie żart! Naukowcy z University of Exeter opublikowali wyniki swoich badań z których wynika, że wolontariusze żyją średnio o 4-7 lat dłużej!

Galeria zdjęć

zostań
wolontariuszem
Znajdź
wolontariusza
Newsletter
Wydarzenia
lipiec 2020
pn wt sr cz pt so nd
- - 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 - -
- - - - - - -
Zobacz szczegóły »
Korpus Solidarności
Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu
ngo