Artykuły o wolontariacie

Podziel się dobrem

Podziel się dobrem

02.09.2013, Administrator

Wolontariat ma sens !

Raz podzielisz się dobrem i nigdy nic nie będzie już takie samo. Zaczniesz być szczęśliwy z byle powodu. Wystarczy, że uśmiechnie się do Ciebie mały łobuz, któremu pomogłeś odrobić trudne zadanie z matematyki.

W euforię wpadniesz, gdy chłopiec dla którego pomogłeś zbierać pieniądze na rehabilitację, postawi pierwsze w życiu samodzielne kroki. Poczujesz się wybrańcem losu, gdy dziewczynka poznana na kolonii, której przez dziesięć lat dziecięcego życia nie udało się z nikim zaprzyjaźnić, wyciągnie rączkę i nic nie mówiąc poprowadzi Cię na spacer po plaży. Odfruną w niepamięć kompleksy, zbledną zmartwienia, duże problemy skurczą się do rozmiarów, które łatwo zamknąć w szufladce pamięci z napisem „do rozwiązania”. Z każdym wyzwaniem losu poradzisz sobie, bo wiesz, że potrafisz. A nawet jeśli będzie trudno – wiesz, że nie jesteś sam. Masz przyjaciół.

Ludzie najczęściej wiedzą o wolontariacie niewiele. Rozumieją, że wolontariusz to bezinteresowny człowiek. Są przekonani, że pracuje za darmo. Podziwiają otwarte serce, pracowitość, empatię. Nie rozumieją jednak, że każdy wolontariusz dostaje – za swą pracę, otwarte serce i twórczą empatię – wynagrodzenie nieprzeliczalne na złotówki. Zdobywa wiedzę, doświadczenie i szacunek. Z takim kapitałem życie jest znacznie łatwiejsze.

Chcemy podzielić się wspaniałymi uczuciami, jakie wywołuje wolontariat, z jak największą ilością ludzi – mówią w Stowarzyszeniu Sursum Corda. Dlatego, wspólnie z czterema małopolskimi Centrami Wolontariatu (w Krakowie, Nowym Sączu, Olkuszu i Brzeszczach) rozpoczęli projekt "Wolontariat ma sens!”. Z badań wynika, że jedynie 16% Polaków działa w wolontariacie i jest to wynik lokujący nasz kraj w końcówce zestawienia obejmującego państwa Unii Europejskiej, dla której średnia wynosi 24%. Jest więc wiele do zrobienia.

Plan działań w ramach programu "Wolontariat ma sens!" rozpisany został do września 2014r. – Chcemy opowiedzieć Małopolanom o wolontariacie, zachęcić ich, aby spróbowali mnożyć dobro razem z nami, pokazać jak wiele można zmienić podejmując wspólny wysiłek i jaką intrygującą przygodę można przeżyć przy tej okazji. Przygotowujemy serwis internetowy wolontariatu w Małopolsce, zainteresowanych wolontariatem zapraszamy codziennie od 8.00 do 16.00 do sądeckiego Biura Pośrednictwa Wolontariatu przy ul. Lwowskiej 11, gdzie osobiście opowiemy jak to jest być wolontariuszem i podpowiemy jak zacząć. We wrześniu zaplanowaliśmy konferencję dedykowaną przedstawicielom małopolskich organizacji pozarządowych i instytucji, które współpracują lub chcą współpracować z wolontariuszami. Szykujemy też cykl spotkań pod hasłem „Dlaczego warto być wolontariuszem?” oraz cykl szkoleń zatytułowany „Akademia Koordynatora Wolontariatu” – opowiada Halina Rams z Sursum Corda.

Wolontariat sprawia, że czuję się potrzebna, dowartościowana – przekonuje Karolina, która odnalazła swoją pasję w pracy z dziećmi w świetlicy. Kamila przekonała się, że wolontariat związany z pomaganiem osobom chorym i poszkodowanym w wypadkach może być świetnym przygotowaniem do wymarzonych studiów. Jej pasją jest medycyna. Magda zaangażowała się w program Starszy Brat Starsza Siostra. Pomaga w nauce dziewczynce, która dzięki niej zdobyła swoją pierwszą piątkę z matematyki. Jako wolontariuszka zdobyła pewność, że chce studiować pedagogikę.

– Radość sprawia mi sprawianie radości innym – uśmiecha się Renata Czerwińska. Wolontariat otworzył przed nią perspektywę stałej pracy związanej z niesieniem pomocy. Dziś nie wyobraża sobie siebie w innej profesji.

zostań
wolontariuszem
Znajdź
wolontariusza
Newsletter
Wydarzenia
październik 2019
pn wt sr cz pt so nd
- 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 - - -
- - - - - - -
Zobacz szczegóły »
Good Deeds Day Polska

Warning: getimagesize(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in /public_html/edc_engine/Widget/DVO.php on line 20

Warning: getimagesize(http://www.wolontariat-malopolska.pl/konkurs-barwy-wolontariatu-2018.html): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /public_html/edc_engine/Widget/DVO.php on line 20

Warning: getimagesize(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in /public_html/edc_engine/Widget/DVO.php on line 6

Warning: getimagesize(http://www.wolontariat-malopolska.pl/konkurs-barwy-wolontariatu-2018.html): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /public_html/edc_engine/Widget/DVO.php on line 6
Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu
ngo
Poznaj.Decyduj.Działaj!