Artykuły o wolontariacie

Szczęście jest tam, gdzie potrzebna jest pomoc!

Szczęście jest tam, gdzie potrzebna jest pomoc!

05.09.2013, Administrator

Jak działa wolontariat w powiecie olkuskim i czy bezinteresowne pomaganie innym jest „na topie” - o tym opowiada Janina Lenarczyk, koordynatorka Centrum Wolontariatu w Olkuszu.

Jaki cel stawialiście sobie, otwierając Centrum Wolontariatu?
JL:
- Każdy zainteresowany bezinteresowną pomocą innym poznaje ideę wolontariatu oraz prawne uregulowania tej kwestii. Chętnym przedstawiamy oferty pracy. Mamy też bazę danych instytucji i organizacji pozarządowych, które korzystają ze wsparcia wolontariuszy.
Przede wszystkim staramy się pogodzić te dwie strony, czyli „dopasować” konkretnego wolontariusza do odpowiedniej pracy, zgodnej z jego wykształceniem czy zainteresowaniami. Wystarczy uważnie wsłuchać się w potrzeby obydwu stron. Ważne jest również promowanie pomocy innym. Teraz robimy to w ramach projektu „Wolontariat ma sens!”. Liderem tego projektu jest Stowarzyszenie SURSUM CORDA z Nowego Sącza, zaś partnerami Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych z Krakowa oraz Associazione Promozione e Solidarietà z Rzymu. W projekcie zaangażowane są również Centrum Wolontariatu z Olkusza oraz Brzeszcz.

W które akcje wolontariusze najchętniej się angażują?
JL:
- We wszystkie! Nasza młodzież jest otwarta na różne rodzaje pomocy. Wolontariusze działający w 7 Klubach Wolontariackich równie chętnie biorą udział w ogólnopolskich akcjach, jak „Szlachetna Paczka”, „Świąteczna Zbiórka Żywności”, „Góra Grosza”, jak też indywidualnie pomagają konkretnym rodzinom lub osobom samotnym. Ostatnio 30 wolontariuszy uczestniczyło w pomocy przy organizacji 70. Tur de Pologne.
Wolontariusze chętnie pomagają również zwierzętom. Dla młodzieży najważniejsze jest poczucie, że dzięki ich pracy ktoś uśmiechnie się, choćby przez moment.

Jakie macie plany na przyszłość?
JL:
Od kilku miesięcy bierzemy udział we wspomnianym już projekcie „Wolontariat ma sens!”. W jego ramach staramy się promować ideę wolontariatu w różnych formach. W naszym Centrum organizowane są spotkania informacyjne pod hasłem „Dlaczego warto być wolontariuszem?”, na których zainteresowani przyłączeniem się do nas uzyskają wszelkie niezbędne informacje na temat pracy wolontarystycznej - poznają ideę wolontariatu, jego rodzaje i formy, prawne aspekty, dowiedzą się gdzie szukać ofert pracy wolontarystycznej. Spotkania informacyjne skierowane są do różnych grup odbiorców, zarówno do młodzieży, osób aktywnych zawodowo, jak i seniorów.  Zapraszamy też instytucje i organizacje, które chciałyby korzystać z naszego pośrednictwa w pozyskaniu wolontariuszy. Więcej informacji na temat realizowanych działań można uzyskać w Biurze Pośrednictwa Wolontariatu w Olkuszu, przy ul. Króla Kazimierza Wielkiego 12.

Jakiego efektu oczekujecie w projekcie?
JL
: Na pewno liczymy na wzrost liczby wolontariuszy. Oczywiście nie narzekamy na ich brak, ale potrzebujących pomocy jest naprawdę dużo. Projekt „Wolontariat ma sens!” cieszy się sporym zainteresowaniem. Wielu ludzi, głównie młodych, pyta o możliwość przyłączenia się do nas. Z roku na rok jest nas coraz więcej. Mamy nadzieję, że udział w projekcie przyciągnie do nas nowe osoby, które chciałyby spróbować swoich sił w wolontariacie. Nasi wolontariusze są dla nich świetnym przykładem - odnaleźli szczęście tam, gdzie potrzebna jest pomoc.

Galeria zdjęć

zostań
wolontariuszem
Znajdź
wolontariusza
Newsletter
Wydarzenia
lipiec 2020
pn wt sr cz pt so nd
- - 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 - -
- - - - - - -
Zobacz szczegóły »
Korpus Solidarności
Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu
ngo