Artykuły o wolontariacie

Najpiękniejszy z nałogów

Najpiękniejszy z nałogów

02.09.2013, Administrator

Najpiękniejszy z nałogów – daj się wciągnąć !

 „Płyną ludzie miastem szarym
Pozbawieni złudzeń marzeń
Omijają wciąż główny nurt
Kryją się w swych norach krecich
I śnić nawet o karecie
Co lśni złotem nie potrafią już.”

Podoba się Wam smutny świat z piosenki Elżbiety Adamiak? Nasz wygląda inaczej. Żyją w nim ludzie z głowami pełnymi marzeń, którzy w szarym mieście potrafią odnaleźć kolory. Ich charaktery kształtuje pomaganie innym. Robią to z pasją i skutecznie. Są szczęśliwi, bo dzielenie się dobrem uszczęśliwia. A kiedy jest się szczęśliwym, łatwiej realizować prywatne marzenia. Pytacie o klucz do sukcesu? Jest nim wolontariat.

W Olkuszu ludzi, którzy angażują się w akcje charytatywne jest coraz więcej. Wolontariusze pytani „dlaczego to robią?”, odpowiadają że nie chodzi tylko o dobro innych, ale też o nich samych. Pomagając czują się potrzebni. Po prostu lepsi. Dlatego namawiają do wspólnych działań swoich przyjaciół. Coraz bardziej powszechna staje się „moda z potrzeby serca” na niesienie dobra.

Pomagając innym nie mam wrażenia, że tracę czas, ale że go wykorzystuję we właściwy sposób. Nie chodzi o to, żeby chwalić się dobrymi uczynkami, albo oczekiwać nagród. Nie ma cenniejszego „wynagrodzenia” niż szczere „dziękuję”, choćby za zrobienie zakupów czy pomoc w domowych pracach. Coś, co dla mnie nie stanowi problemu, dla innych bywa nie lada wyzwaniem. Nie wyobrażam sobie, że mógłbym zrezygnować z pomagania. Nie lubię używać górnolotnych określeń, że wolontariat to szlachetność czy bezinteresowność. Dla mnie to po prostu element codzienności – opowiada Maciek, jeden z wolontariuszy.

Członkowie stowarzyszeń, pracownicy instytucji organizujących akcje charytatywne, ludzie obsługujący centrum wolontariatu przyznają, że rośnie liczba potrzebujących pomocy i przybywa problemów, do których rozwiązania niezbędni są wolontariusze. Z tej potrzeby zrodził się pomysł projektu „Wolontariat na sens!”, który realizują Centra Wolontariatu: w Olkuszu, Krakowie, Nowym Sączu i Brzeszczach. Idea tego projektu, który potrwa do września przyszłego roku, jest prosta – takich ludzi jak Marek potrzeba znacznie więcej, więc trzeba ich przekonać, że warto zainteresować się i spróbować sprawdzić czym jest wolontariat. Jeśli ktoś spróbuje – zwykle nie trzeba go już zachęcać. Sam będzie chciał więcej, bo dobro to najpiękniejsze z uzależnień, przed którym nie trzeba się bronić.

Liderem projektu jest Stowarzyszenie SURSUM CORDA z Nowego Sącza, zaś partnerami Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych z Krakowa oraz SPES z Rzymu. Informacje na temat szeregu akcji związanych z projektem zawarte będą na powstającej stronie internetowej www.wolontariat-malopolska.pl. Istotnym elementem projektu będzie kampania informacyjna w województwie. Przewidziano też konferencję dla przedstawicieli małopolskich instytucji współpracujących z wolontariuszami oraz „Akademię Koordynatora Wolontariatu”. Zainteresowani wolontariatem mogą zgłaszać się do Biura Pośrednictwa Wolontariatu, które mieści się w Olkuszu, przy ul. Kazimierza Wielkiego 12 i jest czynne od poniedziałku do piątku. Okazją do zaproszenia do wolontariatu będą też spotkania pod hasłem „Dlaczego warto być wolontariuszem?”.

Warto przyjść. Warto zaprosić przyjaciół, którzy "dokądś pędzą, za czymś gonią i budują wciąż domki z kart".

zostań
wolontariuszem
Znajdź
wolontariusza
Newsletter
Wydarzenia
lipiec 2020
pn wt sr cz pt so nd
- - 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 - -
- - - - - - -
Zobacz szczegóły »
Korpus Solidarności
Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu
ngo