Artykuły o wolontariacie

Zapalili się do wolontariatu

Zapalili się do wolontariatu

06.12.2013, Administrator

Tradycyjnie 5 grudnia wolontariusze mają swoje święto – Światowy Dzień Wolontariatu. Końcówka roku to też dobry czas na podsumowanie wielu działań, podejmowanych w minionych miesiącach. W Olkuszu to również okres, kiedy do pomocy potrzebującym zgłasza się coraz więcej osób. Niewątpliwie w dużym stopniu to plon akcji „Wolontariat ma sens”, którego liderem jest Stowarzyszenie SURSUM CORDA z Nowego Sącza przy współpracy z Fundacją Biuro Inicjatyw Społecznych z Krakowa oraz Associazione Promozione Solidarieta z Rzymu. W realizacji projektu aktywnie uczestniczy Centrum Wolontariatu w Olkuszu.

Olkuskie Biuro Pośrednictwa Wolontariatu nie narzeka na brak odwiedzających. W ciągu ostatnich kilku miesięcy zgłosiło się już  137 osób chętnych do pracy, z 270 wolontariuszami zawarto porozumienia wolontarystyczne. Sporo młodzieży bierze udział w spotkaniach informacyjnych dotyczących wolontariatu.

- W Olkuszu nigdy nie mieliśmy problemu z chętnymi do współpracy, zwłaszcza, jeśli chodzi o młodzież. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni, że ostatnio tyle osób pragnie do nas dołączyć. Każda para rąk się przyda. Bardzo budujące jest to, że młodzi ludzie nie pytają o korzyści płynące z takiego rodzaju pracy, ale od razu chcą wiedzieć, co konkretnie jest do zrobienia. Często śmieją się, że nie warto tracić ani chwili, skoro już zostali „zarażeni” ideą wolontariatu – mówi Janina Lenarczyk, koordynatorka olkuskiego Centrum Wolontariatu, współpracującego z wieloma organizacjami i instytucjami (np.  MOK, MOSiR, PCPR, ŚDS, Caritas, PZN, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna).

Czy wolontariat naprawdę się podoba? Najlepiej pokazała to akcja „Zapal się do wolontariatu”, zorganizowana z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Wolontariusze we współpracy ze strażakami z OSP  Zederman i OSP Zimnodół jeździli po mieście bojowymi wozami oznakowanymi  banerem „Zapal się do wolontariatu” , rozdając ulotki i gadżety promujące ideę bezinteresownej pomocy.

- To niesamowite, ile ludzi dopytywało o szczegóły pracy wolontariackiej. Wszystkie osoby biorące udział w akcji naprawdę mocno się zaangażowały i znalazło to odzwierciedlenie w zainteresowaniu mieszkańców. Ulotki, słodycze czy balony rozdawane przechodniom były z reguły miłym wstępem do rozmowy o pomaganiu potrzebującym. Po tej akcji zgłosiło się do nas już kilka osób, chcących współpracować z Centrum Wolontariatu – opowiada Janina Lenarczyk.

Więcej informacji na temat wolontariatu można znaleźć na stronach: www.wolontariat.rsm.olkusz.pl oraz  www.wolontariat-malopolska.pl.

zostań
wolontariuszem
Znajdź
wolontariusza
Newsletter
Wydarzenia
lipiec 2020
pn wt sr cz pt so nd
- - 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 - -
- - - - - - -
Zobacz szczegóły »
Korpus Solidarności
Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu
ngo