Artykuły o wolontariacie

Po co i dla kogo wolontariat?

Po co i dla kogo wolontariat?

09.09.2013, Administrator

- Wolontariat to miejsce, w którym rozwija się własną osobowość i wrażliwość na piękno życia. Będąc wolontariuszem, poznaję wielu wyjątkowych ludzi, uczę się charakterów ludzkich i radzenia sobie w sytuacjach stresowych -  mówi jeden z wolontariuszy Centrum Wolontariatu w Brzeszczach.

- Praca wolontarystyczna to sytuacje, w których jednocześnie pracujemy i bawimy się, pomagamy komuś i rozwijamy samych siebie. Osobą, która najwięcej zyskuje w wolontariacie jest według mnie sam wolontariusz - dodaje.

Ludzie mówiąc o wolontariacie, najczęściej myślą o pracy dla innych, bez zarobku. Niejeden pomyśli o wolontariuszu – co za frajer, marnuje swój czas i to jeszcze za darmo. Okazuje się jednak, że zysk w wolontariacie przynależy nie tylko do osoby korzystającej z pomocy ochotnika, ale też do samego wolontariusza, który tę pracę wykonuje.

- Wolontariusz, który zdecyduje się na pomoc np. rodzinie w trudnej sytuacji, poświęca swój czas pomagając dzieciom w nauce, pokazując możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego, wzbudza nowe aspiracje życiowe u dzieci niemających pozytywnych wzorców w rodzinie, niekiedy towarzyszy osobom starszym i niepełnosprawnym, wnosząc radość do codziennego zmagania się z chorobą. Swoją pracą przyczynia się do rozwoju organizacji, na rzecz której pracuje. Lista „zysków” z pracy wolontariuszy może być długa – mówi .

Młode osoby, dopiero zainteresowane wolontariatem, przychodzą do najbliższego centrum wolontariatu i mówią, że chcą bezinteresownie pomagać. To się bardzo chwali. Ważne jest jednak by miały świadomość, że pracując wolontarystycznie mogą realizować swoje aspiracje zawodowe, rozwijać zainteresowania, kształtować umiejętności komunikacji z innymi ludźmi.

18-letnia Agnieszka podkreśla: - Zgłosiłam się do ośrodka kultury, bo chciałam koordynować projekty. Zlecono mi zadanie zorganizowania pikniku rodzinnego dla mieszkańców gminy. Okazało się, że należało zrobić plan imprezy z dużym wyprzedzeniem, uzyskać zgodę na jej organizacje, zaprosić partnerów do współpracy, wybrać podwykonawców, zabezpieczyć sprzęt nagłaśniający, namioty. Sam  przebieg imprezy to jej prowadzenie, dokumentowanie zdjęciowe, podział ról i nadzór nad wykonaniem zadań przez innych. Zakończenie pikniku  nie następuje na koniec dnia, pozostaje jeszcze rozliczenie finansowe, sprawozdanie, podziękowanie współorganizatorom, analiza przebiegu imprezy, by w przyszłości zapobiegać błędom. Nigdy nie przypuszczałam, że zorganizowanie imprezy może składać się z tylu etapów i zależeć od tak wielu czynników. Dziś pracuję w dziale PR znanej marki, a opowieść o zorganizowanej przeze mnie imprezie we współpracy z ośrodkiem kultury pomogła mi zdobyć obecne stanowisko – mówi była wolontariuszka.

Praca wolontarystyczna jest bezpłatna, ale nie bezinteresowna. Lista korzyści dla wolontariuszy to między innymi: nabywanie kompetencji społecznych (rozwój osobisty, pewność siebie, postawy obywatelskie, umiejętność nawiązywania relacji interpersonalnych, uczestniczenia w grupie), zdobywanie wiedzy – często specjalistycznej – i co najważniejsze praktycznej. Wolontariat jest sposobem na zdobywanie doświadczenia zawodowego, jeszcze w trakcie nauki. Dla wielu bezrobotnych jest on niejednokrotnie pierwszą, po długoletniej stagnacji formą aktywności, wymagającej systematycznego i odpowiedzialnego działania, a co za tym idzie pierwszym krokiem do usamodzielnienia się i uniezależnienia od pomocy społecznej. Część osób, które decyduje się na pracę w wolontariacie, chce odwdzięczyć się za pomoc. Pomaganie innym z pewnością kształtuje charakter, a także pozwala odkrywać talenty i jest doskonałym sposobem na twórcze zagospodarowanie czasu wolnego.

Wszystkich chętnych, by rozwijać siebie zapraszamy do Biura Pośrednictwa Wolontariatu, które działa przy Ośrodku Kultury w Brzeszczach przy ul. Narutowicza 1, Telefon kontaktowy: 791-334-451.

Galeria zdjęć

zostań
wolontariuszem
Znajdź
wolontariusza
Newsletter
Wydarzenia
lipiec 2020
pn wt sr cz pt so nd
- - 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 - -
- - - - - - -
Zobacz szczegóły »
Korpus Solidarności
Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu
ngo