Artykuły o wolontariacie

Podaj mi rękę ...

Podaj mi rękę ...

05.12.2013, Administrator

O tym, że w Brzeszczach działa Centrum Wolontariatu dowiedziałam się w mojej szkole, która współpracuje z Centrum jako koalicjant. Corocznie w naszej gminie ok. 200 osób wspomaga wolontarystycznie organizacje i instytucje, a kilkanaście organizacji realizuje projekty przy współudziale wolontariuszy.

Moja przygoda z wolontariatem rozpoczęła się podczas nauki w Gimnazjum. Miałam różne dylematy – czy sobie poradzę, czy zostanę zaakceptowana, czy wytrwam?

Zaczęłam od pomocy rodzinie z niepełnosprawnym dzieckiem. Przez trzy lata Gimnazjum, wraz z koleżankami opiekowałam się niepełnosprawnym chłopcem. Przyjeżdżałyśmy do Michałka dwa razy w tygodniu. Chodziłyśmy z nim na spacery, pchając jego wózek. Pomagałyśmy też w drobnych pracach domowych – prasowaniu, odkurzaniu, ścieraniu kurzy, czy porządkowaniu ogrodu.
W tej rodzinie była również chora babcia, poruszająca się na wózku inwalidzkim. Wszyscy członkowie rodziny byli pełni optymizmu, nie poddawali się, byli życzliwi, pełni wiary. Nigdy nie narzekali i nie mieli do nikogo pretensji. Podziwiałam ich postawę życiową i cieszę się, że spotkałam ich na swej drodze. Nauczyli mnie radości z każdej chwili i wdzięczności za dobro, które spotyka mnie na co dzień.

Ponieważ kocham zwierzęta, od roku raz w tygodniu jeżdżę ze znajomymi wolontariuszami do schroniska, do podopiecznych Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt ANIMALS w Oświęcimiu, gdzie pomagamy przy pielęgnacji zwierząt, wyprowadzamy je na spacery, które zarówno im, jak i nam dają wiele przyjemności.

Zadania, których się podjęłam wymagają zaangażowania, czasu, cierpliwości i serca. Robię to, gdyż sama czerpię jeszcze więcej. Być komuś potrzebnym, pomóc, widzieć radość na twarzy chorego dziecka, ogniki szczęścia w oczach odrzuconych psiaków – to jest coś, czego nie otrzymam nigdzie indziej. Na ile pozwoli mi czas, będę to dalej robić. Daje mi to poczucie szczęścia i radości.

Obecnie nasze Centrum Wolontariatu jest uczestnikiem projektu „Wolontariat ma sens!”. Już 5 grudnia, w Międzynarodowym Dniu Wolontariatu, odbędzie się w Brzeszczach, jak i innych miastach Małopolski, akcja pod hasłem „Zapal się do wolontariatu”. Wspólnie ze strażakami będziemy zachęcać do pracy wolontarystycznej za pośrednictwem Centrum Wolontariatu w Brzeszczach, które kieruje wolontariuszy do swych partnerów: Ośrodka Kultury, szkół czy urzędów, organizacji pozarządowych, a także osób potrzebujących pomocy, głównie starszych, niepełnosprawnych i dzieci. Oferty pracy są różnorodne, można m.in. administrować strony internetowe, realizować projekty, prowadzić zajęcia edukacyjne, pomagać zwierzętom, zbierać fundusze na działalność społeczną, organizować akcje i wydarzenia lokalne. Każdy chętny znajdzie coś dla siebie. Wystarczy zgłosić się do Centrum i porozmawiać z koordynatorem. Zapraszamy do Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzeszczach, gdzie działa Centrum Wolontariatu oraz do Ośrodka Kultury, w którym znajduje się Biuro Pośrednictwa Wolontariatu.

Karolina Lipska – wolontariuszka

zostań
wolontariuszem
Znajdź
wolontariusza
Newsletter
Wydarzenia
październik 2019
pn wt sr cz pt so nd
- 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 - - -
- - - - - - -
Zobacz szczegóły »
Good Deeds Day Polska

Warning: getimagesize(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in /public_html/edc_engine/Widget/DVO.php on line 20

Warning: getimagesize(http://www.wolontariat-malopolska.pl/konkurs-barwy-wolontariatu-2018.html): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /public_html/edc_engine/Widget/DVO.php on line 20

Warning: getimagesize(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in /public_html/edc_engine/Widget/DVO.php on line 6

Warning: getimagesize(http://www.wolontariat-malopolska.pl/konkurs-barwy-wolontariatu-2018.html): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /public_html/edc_engine/Widget/DVO.php on line 6
Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu
ngo
Poznaj.Decyduj.Działaj!