Weź udział / Take part

Udział w akcjach dobroczynnych / Participation in charity actions

Udział w akcjach dobroczynnych / Participation in charity actions

04.01.2017, Administrator

Good Deeds Day Polska to dzień, podczas którego zapraszamy wszystkich do czynienia dobra. 2 kwietnia 2017 r. na terenie Krakowa, Nowego Sącza, Olkusza, Brzeszcz i Osieka będzie można wziąć udział w realizowanych akcjach dobroczynnych. Jak to zrobić? Wystarczą tylko chęci i trochę wolnego czasu!

English version below

Akcje dobroczynne to działanie przynoszące realne i wymierne korzyści. Są odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby innych ludzi i naszego środowiska. Dowiadujemy się o nich poprzez współpracę z organizacjami społecznymi/charytatywnymi działające na rzecz swoich podopiecznych, a także poprzez obserwację naszego otoczenia. W ramach akcji dobroczynnych możesz wykonać nawet drobne gesty, które nie wymagają wiele wysiłku. Możesz nieść dobro kupując nieznajomemu tego dnia „Dobrą kawę na drogę”, która poprawi mu nastrój i zaszczepi wiarę w dobro ludzi. Wystarczy tak niewiele.

JAK MOŻNA WZIĄĆ UDZIAŁ?

Każdy zainteresowany udziałem w wydarzeniu, dobrą zabawą i niesieniem dobra musi zarejestrować się w bazie uczestników GDD Polska. Rejestracja do udziału w akcjach jest możliwa w dniach 3-30 marca br.

UWAGA - Rejestracja do akcji zakończyła się. Dziękujemy wszystkim, którzy wezmą w nich udział. Jeśli nie zdążyłeś się zapisać, zapraszamy w niedzielę w godzinach 11-16 do Kawiarni Literackiej (ul. Krakowska 41). Możesz tam razem z nami: stworzyć kartki swiąteczne, które przekażemy samotnym podopiecznym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, wymienić się książkami na stoisku, kupić "dobrą kawę na drogę" i przekazać ja nieznajomemu w dobrym geście. Zapraszamy także na mini koncerty podczas trwania wydarzenia. Możliwości jest wiele - spędź razem z nami ten dzień!

KRAKÓW

ZGŁOSZENIE INDYWIDUALNE: Jeśli chcesz wziąć udział w akcjach dobroczynnych, możesz zgłosić się indywidualnie i być częścią jakiegoś zespołu. Wybierz akcję, która podoba Ci się najbardziej i wyślij swoje zgłoszenie.

ZGŁOSZENIE GRUPOWE: Masz grupę znajomych/przyjaciół/członków rodziny i chcielibyście wspólnie wziąć udział w wydarzeniu? Wypełnijcie formularz zgłoszeniowy i poinformujcie nas mailowo (gddpolska@gmail.com) ile osób tworzy Wasz zespół i że chcecie pomagać wspólnie!

Uwaga: W przypadku każdej akcji dobroczynnej obowiązuje limit miejsc dla osób, które chcą wziąć w niej udział. W związku z powyższym, zastrzegamy możliwość relokacji osób chcących wziąć udział w akcjach do innych zespołów.

 

AKCJE DOBROCZYNNE W RAMACH GOOD DEEDS DAY POLSKA 2017 (1-2 kwietnia)

 1. Stowarzyszenie Unicorn - "WIOSENNE PORZĄDKI”
  Akcja na rzecz Stowarzyszenia Unicorn, które zajmuje się osobami chorymi na nowotwory oraz wspieraniem ich rodzin. Akcja dobroczynna polegająca na usunięciu połamanych konarów i gałęzi znajdujących się przy ogrodzeniu placówki, a także na terenie jej ogrodu. Placówka dysponuje bardzo dużym terenem (prawie 2ha), jednak obszar porządków jest znacznie mniejszy. Do akcji poszukujemy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy lubią prace ogródkowe, wspólną dobrą zabawę i trochę ruchu. Do zadań wolontariuszy należeć będzie: przerzucanie gałęzi, porąbanie gałązek, zagrabienie liści i transport całości na taczkach w wyznaczone miejsca. Niezbędny wygodny strój oraz obuwie.

  Data akcji: w związku z charakterem tej akcji odbędzie się ona 1 kwietnia, godz. 10:00-14/15:00

 2. Dom Pomocy Społecznej ul. Praska - “PRZEBOJE Z TAMTYCH LAT”
  Akcja, której głównym celem jest wspólne spędzenie czasu z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II przy ul.Praskiej 25 w Krakowie, które na co dzień wspiera osoby w podeszłym wieku oraz przewlekle somatycznie chore. Celem akcji jest wniesienie radości do domu seniorów poprzez wspólne grillowanie przy rozmowie, śpiewie, a może i tańcach. Poszukujemy głównie wolontariuszy, którzy posiadają różne talenty artystyczne (muzyka, śpiew itp. ) i lubią kontakt z ludźmi w podeszłym wieku. Do zadań wolontariuszy będzie należeć rozmowa z podopiecznymi, pomoc w organizacji grilla a także umilenie tego wydarzenia muzyką lub śpiewem.

  Data akcji: 2 kwietnia, godz. 10:00-14:00

 3. Dom Pomocy Społecznej ul. Krakowska - "ZIELONY DOM"

  Akcja na rzecz osób dorosłych przewlekle chorujących na schorzenia psychiczne zamieszkujących Dom Pomocy Społecznej przy ulicy Krakowskiej. “Niech pobyt w naszym Domu będzie jak spokojny, wspólny spacer po zachodnim stoku” - takie motto przyświeca pracownikom, którzy każdego dnia w miłej, rodzinnej atmosferze starają się polepszać standardy życia podopiecznych. Celem akcji ZIELONY DOM jest stworzenie miejsca przyjaznego, wypełnionego kolorami poprzez zazielenienie wnętrza budynków. Tego dnia podopieczni i wolontariusze zasadzą kwiaty, które następnie zagoszczą w ich pokojach. Dzięki integracji pensjonariusze dostaną szansę spędzenia radosnych chwil z innymi, powrotu do przeszłości i rodzinnej atmosfery. Kwiaty pozostaną z nimi na długo, dając im przyjemność opiekowania się roślinami, co wzbudzi chęć do działania i potrzebę odpowiedzialności.

  Data akcji: 2 kwietnia, godz. 10:00-14:00

 4. Akcja "DLA CIEBIE"

  Akcja promująca wydarzenie Good Deeds Day Polska, a szczególnie jego hasło przewodnie “Razem dla wspólnego dobra”. Tego dnia na mieszkańców Krakowa i gości przyjezdnych czekać będą wolontariusze z drobnymi upominkami - kwiatami lub ciasteczkami. Celem tej akcji jest przekazanie każdemu z osobna informacji o tym, jakie obchodzimy święto i jak je celebrować - poprzez drobne, miłe gesty na rzecz drugiego człowieka, ale także dbanie o naszą planetę. Każdy prezent będzie też niósł krótkie przesłanie/wróżbę/prośbę/ideę. Mamy nadzieję, że akcja spotka się z pozytywnym odbiorem. Do wzięcia udziału w tej akcji poszukujemy wolontariuszy, którzy zechcą pomóc w pakowaniu prezentów oraz rozdawaniu ich na terenie miasta. Zapraszamy osoby uśmiechnięte i komunikatywne, które nie boją się podejść do nieznajomego i powiedzieć mu "cześć!" :)

  Data akcji: 2 kwietnia, godz. 10:00-14:00

 5. Stowarzyszenie Pomocy Socjalnej Gaudium Et Spes - “CHODŹ, POMALUJ MÓJ ŚWIAT”
  “Chodź, pomaluj mój świat” - to fragment piosenki zespołu Dwa plus Jeden, ale także tytuł akcji dobroczynnej na rzecz podopiecznych Domu Pomocy Społecznej na os. Hutniczym. To kolorowe miejsce gdzie mieszka 45 dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie. W ośrodku dzieje się dużo ciekawych rzeczy, które mają też pomóc podopiecznym w usamodzielnieniu się. Przykładem może być żywa szopka bożonarodzeniowa, która w tym roku powstała w ogrodzie domu. Jednak równie istotną rzeczą dla jego mieszkańców jest wygląd i stan budynku. W chwili obecnej potrzebna jest pomoc przy malowaniu pomieszczeń budynku, które potrzebują odświeżenia. Dotyczy to kilku pokoi oraz korytarza. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli czuć się jeszcze lepiej w swoim domu.

  Data akcji: w związku z charakterem tej akcji odbędzie się ona 1 kwietnia, godz. 10:00-16:00

 6. Fundacja Hipotarapia - “HIPOSALKA DLA HIPOTERAPII”
  Akcja ma na celu poprawę warunków ćwiczeń rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży - podopiecznych Fundacji Hipoterapia. Nieprzerwanie od 28 lat, Hipoterapia udziela specjalistycznej pomocy w rozwoju psychoruchowym oraz społecznym dla niepełnosprawnych. Dzięki ciężkiej pracy i wielkiemu zaangażowaniu wielu osób, pomoc uzyskało już tysiące dzieci i młodzieży dla których rehabilitacja jest szansą na lepszą przyszłość! Celem akcji Hiposalka dla Hipoterapii jest odmalowanie niewielkiej salki mieszczącej się na ulicy Dunajewskiego, w której prowadzone są zajęcia terapeutyczne dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Marzeniem Fundacji jest również lepsze doświetlenie sali, zakup nowej szafki pod umywalkę oraz szafy na sprzęt terapeutyczny. Obecnie salka nie jest w najlepszym stanie technicznym. Częściowo zalany sufit, miejscowo obtarte ściany i niedoświetlone pomieszczenie sprawiają, że efektywne prowadzenie rehabilitacji dzieci i młodzieży jest znacznie utrudnione. Chcemy aby w odświeżonej Hiposalce zajęcia rehabilitacyjne przebiegały w jeszcze milszej i bardziej przyjemnej atmosferze! Pędzle w dłoń! Hiposalka dla Hipoterapii czeka! :)


  Data akcji: w związku z charakterem tej akcji odbędzie się ona 1 kwietnia, godz. 10:00-16:00

 7. Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych "Parkowa" - “KOLOROWO NA PARKOWEJ”

  Akcja na rzecz podopiecznych Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Parkowa”, którymi są dzieci i młodzież wykazująca zaburzenia zachowania i emocji oraz małoletnie dziewczęta w ciąży i małoletnie matki z dziećmi. Wychowankowie często borykają się z przerastającymi ich problemami. Poprzez pracę z nimi i ich rodzicami wychowawcy chcą przywrócić dzieci do ich domów i umożliwić im jak najlepsze wejście w dorosłe życie. Centrum dysponuje dużym terenem zielonym z nowym boiskiem i placem zabaw, jednak ogród wymaga pielęgnacji. Wspólnymi siłami moglibyśmy jeszcze bardziej go upiększyć, sadząc drzewka i krzewy oraz kolorowe kwiaty w donicach. Zapewnione są podstawowe narzędzia do prac ogrodowych. Do udziału zapraszamy zarówno mężczyzn jak i kobiety. Od wolontariuszy oczekujemy zapału do pracy, energii i dobrego humoru, a także odpowiedniego obuwia i odzieży. W przerwie zaplanowany jest wspólny grill.

  Data akcji: 2 kwietnia, godz. 10:00-14/15:00

 8. Dom Pomocy Społecznej ul. Łanowa - "WSPÓLNA NIEDZIELA"

  “WSPÓLNA NIEDZIELA” - akcja na rzecz osób przewlekle somatycznie chorych, którzy na co dzień przebywają w Domu Pomocy Społecznej przy ul.Łanowej. Placówka nie tylko dba o podstawowe potrzeby swoich podopiecznych, ale stara się rozwijać ich pasje i  zainteresowania, poprzez organizację różnego rodzaju zajęć. Seniorzy lubią malować, grać w szachy, planszówki, czytać książki. Spędź z nimi niedzielne przedpołudnie. Poszukujemy osób, które w dniu wydarzenia w “kuźni” (czyli świetlicy) mogą poprowadzić dla grupy około 20-40 osób ciekawe spotkanie, warsztat, prezentację. Ponadto w “kawiarence” powstanie pokój gier, gdzie mieszkańcy domu będą mogli pograć w szachy, karty czy gry planszowe. Natomiast dla osób, które ze względu na swój stan zdrowia nie będą mogły wziąć udziału w tych aktywnościach, za pośrednictwem radiowęzła zostanie zorganizowany maraton czytania książek/wierszy itp. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć fantastyczną atmosferę, która dotrze do każdego mieszkańca ośrodka. Jednak żeby mogło zostać to na dłużej zapamiętane potrzebne są rzeczy takie jak: książki do kącika czytelniczego, karty, gry planszowe i wszelkiego rodzaju materiały papiernicze, plastyczne, dekoracje Wielkanocne, jako ozdoby do pokojów itp., które będą mogły zostać przekazane w darze.

  Data akcji: 2 kwietnia, godz. 10:00-12/13:00

 9. Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym - “ZGOTUJMY TO RAZEM”

  Akcja, w ramach której zostaną przeprowadzone warsztaty kulinarne dla osób głuchoniewidomych (z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu) - podopiecznych małopolskiego Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Celem akcji jest wspólna nauka gotowania połączona z dobrą zabawą oraz delektowanie się przyrządzonymi daniami. Będziemy uczyć się przyrządzać pulpety w sosie pieczarkowym.

  Poszukujemy wolontariuszy otwartych na innych, dla których gotowanie to sama przyjemność. Do zadań wolontariuszy należeć będzie pomoc w poruszaniu się po kuchni, asystowanie przy przyrządzaniu dań osobom głuchoniewidomym. Poszukujemy także osoby, która poprowadzi warsztaty.  Nie jest wymagana znajomość języka migowego, gdyż z uczestnikami akcji można porozumiewać się w sposób werbalny, po prostu głośniej mówić.  

  Data akcji: sobota 1 kwietnia, godz. 10.00-14.00

Nie czekaj, zgłoś się już teraz! Każda akcja objęta jest limitem miejsc :)

English

Within the framework of Good Deeds Day Polska we prepare charity actions for local organizations which need help. If you want to join us in making charity actions, you're in right place! Soon we'll tell you more about them!

The full descriptions of the charity actions in Cracow you can find HERE.

zostań
wolontariuszem
Znajdź
wolontariusza
Newsletter
Wydarzenia
styczeń 2018
pn wt sr cz pt so nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 - - - -
- - - - - - -
Zobacz szczegóły »
Poznaj.Decyduj.Działaj!
barwy wolontariatu
Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu
ngo